Tanımlar ve Taraflar

Özet: İşbu döküman, Agora’nın kullanım şartlarıdır. Hukuki bir döküman olmasından ötürü çoğu zaman kişiler burada verilen önemli bilgileri okumaksızın onaylamaktadır; ancak Agora olarak bizler, sizlerin hukuki haklarının korunduğundan emin olmak istiyoruz. Bu nedenle, kullanım şartlarımızı anlayabilmeniz için her kısım başına kısa bir özet ekledik. Bu özet, o kısımdan almanız gereken en önemli bilgileri aktarmaktadır. Bu özet kutularının hukuki bir yaptırımı yoktur; dolayısıyla ana metni okuma yükümlülüğünüzü ortadan kaldırmamaktadır. Ancak size kolaylık olacağını umuyoruz.

Agora, bir Evrim Ağacı projesidir. Evrim Ağacı, Türkiye’nin en büyük popüler bilim girişimlerinden birisidir. Hem Agora, hem de Evrim Ağacı, TREE OF EVOLUTION LLC firmasının tescilli ürünleridir. TREE OF EVOLUTION LLC, “1733 CR 123 Gainesville, Texas, USA 76240” adresinde yer alan, IRS Vergi Numarası: 82-4539475 olan bir şirkettir. Bu firmadan başka herhangi bir lokasyonda hizmet vermemekteyiz.

Bu döküman, Agora’nın kullanım şartlarını listelemektedir. Bu kurallar, Agora’nın internet sitesi, mobil uygulaması ve Agora’nın kullanıldığı bütün platformların Agora ile ilgili parçaları için geçerlidir.

“Biz”, “bizim”, “tarafımız” veya “şirketin” gibi kullanımlar, Agora, Evrim Ağacı ve dolayısıyla TREE OF EVOLUTION LLC firmasını kastetmektedir. Bu döküman içerisindeki “Agora” kullanımı, Agora internet sitesi ve tarafımızdan verilen bütün hizmetler için geçerlidir.

İşbu sözleşmede “satıcılar”; dijital veya reel (gerçek) yaşantıda ürünler üreten kişi ve kurumlardır. Bu ürünler bilimsel çalışmalar ve sahalarla doğrudan veya dolaylı yollarla ilişkili olan ürünlerdir.

İşbu sözleşmede “müşteriler” veya “alıcılar”, Agora’nın sağladığı hizmeti kullanarak içerik üreticilerine maddi destekte bulunan kişilerdir.

Agora’nın kullanım alanları haricinde, Evrim Ağacı’nın kullanım şartları ayrı şartlara tabidir. Evrim Ağacı ile ilgili Kullanıcı Şartları buradan görülebilir: https://evrimagaci.org/kullanici-sozlesmesi-6961. Evrim Ağacı’nın Gizlilik Politikası ise buradan okunabilir: https://evrimagaci.org/gizlilik-politikasi-6964. Agora ile ilgili konularda, bu iki dökümandan önce, işbu döküman ve içeriği dikkate alınacaktır. İşbu Agora kullanım şartları dökümanının kapsamadığı durumlarda Evrim Ağacı’nın Kullanıcı Şartları ve Gizlilik Politikası esas alınacaktır.

Kayıt formunu doldurup, formun altında bulunan “kabul ediyorum” butonunu tıkladığınızda işbu sözleşme sizinle bizim aramızda süresiz olarak yürürlüğe girmektedir. Agora’yı kullanarak, burada belirtilen şartları kabul etmiş sayılmaktasınız. İşbu dökümanda verilen bütün bilgileri okuduğunuzu, anladığınızı ve hür iradeniz ile kabul ettiğinizi ilan etmiş sayılmaktasınız. Ayrıca Agora tarafından yayınlanan gizlilik sözleşmesi ve diğer kurallar ile yönergeleri de kabul etmiş sayılmaktasınız.

Agora, bilimle doğrudan veya dolaylı yoldan ilişkili el yapımı veya fabrika üretimi ürünleri satabileceğiniz dijital bir pazaryeridir. Agora; yalnızca müşteriler ile satıcıları bir araya getirmek için var olan bir portaldır. Agora, bu amaçla, alıcıların ve satıcıların genel olarak birbirleriyle ilişkiye geçebilmelerini, ürünlerini tanıtabilmelerini, ve alışverişte bulunabilmelerini sağlayacak teknik bir uygulama sunmaktadır. Agora, içerik üreticileri ve destekçilerin arasındaki iletişim içeriğine katılmaz. Agora, Agora’yı kullanan kişilerin Agora web siteleri üzerinden yapacakları hiçbir hukuki işleme ve sözleşmede taraf, kefil, garantör, lehdar veya hiçbir şekilde hak ve yükümlülük sahibi değildir. İçerik üreticileri ve destekçiler, Agora’yı kullanarak yapacakları her türlü hukuki işlemden bizzat kendileri sorumludurlar. Agora’yı kullanan kişilerin vaatleri ve ürettikleri ile dağıttıkları ürünlerin veya yayınladıkları içeriklerin kalitesinden, zamanlamasından veya yasallığından Agora sorumlu değildir.

İşbu sözleşmeye zaman zaman güncellemeler ve değişiklikler yapılabilir. Agora, sitenin içeriğini ve kullanım şeklini dilediği zamanda değiştirebilir; üyelik gerektirmeyen hizmetleri zaman içerisinde üyelik gerektirir hale dönüştürebilir; ek hizmetler verebilir, bazı hizmetleri kısmen veya tamamen değiştirebilir, kaldırabilir, ücretli verebilir. Eğer bu değişiklikler, sizin Agora’yı kullanımınızı olumlu veya olumsuz şekilde etkileyecek değişimlerse, bu değişiklikler devreye girmeden önce sizlere bunu e-posta yoluyla bildireceğiz. Eğer bu bildirim sonrasında Agora’yı kullanmaya devam etmeyi tercih edecek olursanız, yeni şartları ve kuralları okuduğunuzu, anladığınızı ve bunları hür iradenizle kabul ettiğinizi varsayacağız.

Hesap Oluşturma

Özet: Agora’yı kullanmak için en az 13 yaşında olmanız gerekmektedir. Agora aracılığıyla ürün alım satımı yapabilmek içinse en az 18 yaşında olmanız veya ebeveynlerinizden izin almanız gerekmektedir.

Agora’da hesabınızı açarken size bir dizi soru soracağız. Bunlara dürüst ve gerçeği yansıtan bir şekilde yanıt vermeniz gerekmektedir. Eğer bize dürüst bir yanıt vermezseniz, hesabınızı kapatabiliriz ve hesabınıza tekrar erişmeniz mümkün olmayabilir.

Agora’ya kayıt olmak için en az 13 yaşında olmanız gerekmektedir. Ancak Agora üzerinde alım ve satım işlemleri yapabilmek için en az 18 yaşında olmanız gerekmektedir. Eğer 13 yaşından büyük, 18 yaşından küçükseniz, ebeveyninizin yazılı iznini almanız gerekmektedir. Bu izin, sizden talep edildiğinde, kimlik bilgileriyle birlikte tarafımıza iletebilmeniz gerekmektedir.

Eğer 13 yaşından küçük olup da Agora’yı kullanan bir kullanıcı tanıyorsanız, bize rapor edebilirsiniz.

Agora tarafından sunulan hizmetlerden/servislerden yararlanabilmek amacıyla kullandığınız, Agora’ya erişim için size verdiğimiz bilgilerin (üye ismi, şifre vb.) güvenliği, saklanması, bunların 3. kişilerin bilgisinden ve kullanımından beri tutulmasıyla ilgili hususlar tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. Sisteme giriş bilgilerinizin güvenliği, saklanması, üçüncü kişiler tarafından kullanılması ve benzeri hususlardaki tüm ihmal ve kusurlardan dolayı kendinizin ve/veya 3. kişilerin uğradığı veya uğrayabileceği zararlardan Agora doğrudan veya dolaylı olarak herhangi bir şekilde sorumlu değidir. Hesabınıza sizden başka birisi eriştiğinde, hesabınızdan yapılacak bütün işlemlerden de siz sorumlusunuz. Dolayısıyla, hesap güvenliğinizden de yalnızca siz sorumlusunuz. Eğer hesabınızın çalındığını düşünüyorsanız, derhal bize ulaşın.

Kullanıcı Davranışları

Özet: Yasalara veya temel insanî ilişkilere aykırı hiçbir davranışta bulunmayın. Gerçek hayatta yapmayacağınız bir şeyi, sırf internet ortamında olduğunuz için yapmayın. Her zaman bilinçli olun ve aklınızı kullanın.

Agora hesabınızla yaptıklarınızdan tamamen siz sorumlusunuz. Eğer kabul edilemez veya kötü bir şey yaptığınızı düşünecek olursak, hesabınızı sonlandıracağız. Agora için “kabul edilemez” veya “kötü” davranışlara birkaç örnek verelim:

 • Yasadışı Aktiviteler: Agora üzerinde yasaları çiğnemeyin ve diğer insanların yasaları çiğnemesine teşvik etmeyin.
 • Masraftan Kaçınma: Agora’nın hizmet bedelinden kaçınmak amacıyla kimseyi Agora haricinde para transferi ve alışveriş yapmaya teşvik etmeyin.
 • Zorbalık: Kimseye zorbalık etmeyin veya onları taciz etmeyin. Agora’yı kullanarak insanları vahşete, nefrete ve saldırganlığa teşvik edemezsiniz.
 • Bireysel Bilgiler: Başkalarının bilgilerini, onlardan izin almaksızın Agora üzerinden paylaşmayın. Destekçilerinizin bilgilerini Agora ile ilgili işler haricinde hiçbir yerde kullanamazsınız.
 • Sahtekarlık: Agora üzerinden kendinizle veya ürünlerinizle ilgili sahte, yalan, aldatıcı, yanıltıcı hiçbir şey paylaşmayın.
 • Kimlik Hırsızlığı: Kendiniz veya doğrudan ilişkili ve yetkili olduğunuz kurumlar haricinde hiç kimse için Agora hesabı açamazsınız. Başkalarının hesaplarını kullanmayın ve hesabınızı tanımadığınız ve güvenmediğiniz kimseye kullandırmayın.
 • Kullanıcı Adı Ayırtma: Kendiniz veya doğrudan ilişkili ve yetkili olduğunuz kurumlar haricinde hesap oluşturarak bu kişi ve kurumların kullanıcı isimlerini çalmayın. Onlara bu isimleri para karşılığında satmaya kalkmayın.
 • Fikrî Haklar: Kendinize ait olmayan ve telif hakları ile fikrî haklar gibi yasal düzenlemelerle korunan hiçbir içeriği paylaşmayın.
 • İstenmeyen Mesajlar: Agora’yı kullanarak kişilere istenmeyen mesajlar göndermeyin. Kesinlikle reklam yapmayın.
 • Zararlı Yazılımlar: Agora kullanarak zararlı veya yıkıcı hiçbir yazılımı paylaşmayın. Agora’da bu yazılımları barındırmayın.
 • Agora Desteği İlanı: Bizden yazılı olarak izin almaksızın Agora’nın yaptığınız işi veya ürünü desteklediğini ilan etmeyin.
 • Servisten Soğutma: Agora’yı kullanarak, kullanıcıların Agora’yı kullanmaktan vazgeçmeye çağırmayın. Onların Agora kullanımına müdahale etmeyin.
 • Veri Madenciliği: Agora üzerinde bulundurulan verileri yazılım yoluyla toptan ve izinsiz bir şekilde almayın, kullanmayın, dağıtmayın.

Agora’da “kabul edilemez” veya “kötü” olarak nitelendirebileceğimiz davranışlar bunlarla kısıtlı değildir. Bu listeyi zaman içerisinde güncelleyebiliriz.

Alıcılar (Müşteriler) Hakkında

Özet: Agora kullanan müşteriler, Agora üzerinden alışveriş yapan kişilerdir. Agora, müşterilerin satıcılardan aldıkları ürün, hizmet veya servisin kalitesinden, zamanlamasından veya yasallığından sorumlu değildir.

Bir alıcı veya müşteri olarak, Agora üzerinden ürün satın almanız mümkündür.

Agora olarak, üyelerinin kayıt sırasında sağladıkları bilginin ve kullanımları sırasında Agora sitesine yükleyecekleri bilgi, belge ve diğer materyalin gerçek ve hukuka uygun olup olmadığını yalnızca ilk bakışta görülebilecek eksik ve yanlış beyanlar ve hukuka, örf adete aykırı hususlar açısından kontrol etmekte, beyanların doğruluğunu sağlamak için elinden gelen kontrolü yapmaktayız. Ancak, Agora olarak yapacağımız bu kontrol, bize sunulan bilgi ve belge ile sınırlı olduğundan ve yanlış ve sahte bilgi ve belgenin hukuki kontrolünü yapmamız mümkün olmadığından, bu konuda kesin bir taahhütte bulunmamız mümkün değildir. Dolayısıyla, Agora kullanıcıları, Agora üzerinde gördükleri bilgilere ve vaatlere dayanarak herhangi bir işlem yapmadan önce, diğer üyelerin sitelere yükleyecekleri bilgi, veri ve diğer materyalin gerçeği yansıtıp yansıtmadığını veya yasadışı olup olmadığını kontrol etmekle yükümlüdür. Müşteriler olarak, satıcıların Agora üzerine yüklemiş oldukları veri, bilgi veya materyalin gerçeğe aykırı veya yasa dışı olmasından kaynaklanan zararlarından dolayı Agora’ya karşı herhangi bir talep ileri sürmemeyi kabul ve taahhüt etmektesiniz.

Bir müşteri olmak için tek yapmanız gereken bir Agora hesabı yaratmaktır. Agora hesabı yaratmak için kredi kartı bilgilerinizi girmeniz gerekmez. Yalnızca bir ürün satın almaya karar verdiğiniz zaman bu bilgiler istenecektir.

Agora’da listelenen ürünler içerisinde Katma Değer Vergisi (KDV) bulunmaktadır. Bu miktar, ürün sepetinizde ödeme sırasında gösterilecektir.

Bir ürünü satın alırken ödeyeceğiniz miktarın detayları ödeme ekranında açıkça belirtilecektir. Ancak burada da bunlara genel hatlarıyla yer verecek olursak:

 • Ürünün son fiyatı. Bu fiyat satıcılar tarafından belirlenmektedir. Fiyata KDV dahildir.
 • Ürünün kargo fiyatı. Bu fiyat satıcılar tarafından belirlenmektedir. Fiyata KDV dahildir.
 • Bulunduğunuz yere ve kullandığınız bankaya bağlı olarak satın alma işlemi için cüz’i (birçok durumda %3 civarında) bir işlem masrafı eklenebilir. Bu masraf bankanız tarafından eklenmektedir ve Agora’nın müdahale edebileceği bir masraf değildir. Bu konudaki sorularınız için lütfen bankanızla görüşünüz.
 • Bunun haricindeki masraflardan Agora sorumlu değildir. Eğer hatalı bir işlem yapıldığını düşünüyorsanız önce bankanızla, sonra lütfen bizimle görüşünüz.

Ürün iadesi ve ürün değiştirme gibi konularda, alım yaptığınız satıcının kuralları geçerlidir. Bir ürünü satın almadan önce mutlaka iade ve değiştirme şartlarını okuyunuz. Eğer ürün iadesi veya değişikliği yapmak isterseniz, satıcı ile irtibat kurmanız ve satıcı ile kendi aranızda halletmeniz gerekmektedir. Agora olarak sadece aşırı nadir, vakaya özgü olarak ve çok özel durumlarda ödeme iadesi yapabilmekteyiz.

Satıcıların ürünlerinin kalitesinden, zamanlamasından ve yasallığından Agora sorumlu değildir. İçerik üreticilerinin vaatlerini yerine getirmedikleri durumlarda Agora para iadesi yapmayı garanti etmemektedir. Buna karşılık, sahte Agora hesaplarını ve sahte vaatleri tespit etmek için elimizden gelen çabayı sarf etmekteyiz. Eğer sahte bir Agora hesabı tespit ettiyseniz, bu şüphenizin gerekçesiyle birlikte lütfen bize bildirin.

Satıcılar Hakkında

Özet: Satıcılar, internet ortamında veya reel yaşantıda bilimsel alanlarla doğrudan veya dolaylı yollarla ilişkili ürünler üreten ve satan kişi ve şirketlerdir. Agora, içerik üreticilerinin edindiği satıcılardan %15 düzeyinde kesinti yapar; aracı firmalara ödemeleri yapar ve kalan miktarı, vergi ve kargo masraflarıyla birlikte satıcıya aktarır. Satıcılar olarak Agora’yı kullanırken uymanız gereken kurallar ve yönergeler bulunmaktadır.

Satıcılar; dijital veya reel (gerçek) yaşantıda bilimin her alanıyla ilgili ürünler (örneğin t-shirt, biblo, takvim, saat, vb.) üreten ve satan üreten kişi ve kurumlardır.

Agora ile satıcılar arasındaki yegâne ilişki, Agora’nın müşterilerin sizden alacağı ürünlerin maddi tutarını toplama, bu miktarları belirli süreler zarfında Agora ve aracı firmaları üzerinde barındırma ve zamanı geldiğinde satıcılara ödeme yapma konusunda sınırlı bir aracı olmaktan ibarettir. Aracınız olarak, satıcıların sizden aldığı her bir ürün, doğrudan doğruya sizden veya sizin firmanızdan satın alınmış bir üründür. Dolayısıyla başarıyla yapılan bir ödemenin size ulaşmaması durumunda, destekçilerinizle değil, doğrudan doğruya Agora ile irtibat kurmanız gerekmektedir. Agora olarak, elimizden geldiğince hızlı ve etkili bir şekilde fonlarınıza erişebilmenizi sağlamaya çalışmaktayız; ancak kimi zaman, elimizde olan veya olmayan nedenlerle fonlarınıza erişmeniz gecikebilir. Ayrıca kullanım şartlarımıza uyulmadığının tespit edilmesi halinde veya vergilendirme gibi işlemlerde yaşanacak gecikmeler veya problemlerden ötürü fonlarınıza erişim geçici veya kalıcı olarak durdurulabilir. Ödemeleriniz geciktiği veya durdurulduğu takdirde sizinle hızlı bir şekilde iletişime geçmeye çalışacağız. İçerik üreticilerimizi korumak adına, eğer sahte olduklarına kanaat getirecek olursak, destekçilerin ödemelerine engel olabiliriz.

Agora kullanımınız sırasında yapılacak olan kesintilerin listesi ve ödemelerin akışı aşağıdaki gibidir:

 • Ürün fiyatlarınızı KDV dahil olarak girmeniz beklenmektedir. Dilerseniz, indirimli fiyat uygulaması da yapabilirsiniz.
 • Ürünlerinizin girdiğiniz fiyatı üzerine, sizinle ortak olarak belirlediğimiz kargo masrafı eklenecektir. Alıcılardan ürün fiyatı ve kargo masrafı bir arada tahsil edilecektir.
 • Tahsil edilen bu toplam miktar, kart işleyicimiz tarafından anlık olarak belirlenen güncel ortalama kur üzerinden Amerikan Doları’na (USD, $) çevrilecektir.
 • Kredi kartı işleyicimiz, %2.9+0.30$ kesinti yapacaktır. Yani satışı yapılan ürünün kargo dahil fiyatının %2.9’u ve sabit 30 Amerikan senti kesinti uygulanacaktır. Bu masrafları düşürebilmek adına sizlerle ürün seti anlaşmaları yapmaya çalışmaktayız; böylelikle, her bir ürün satışınız için ayrı ayrı işlem masrafı ödememiş olmaktasınız.
 • Tahsil edilen toplam miktarın kargo hariç olan kısmından KDV kesintisi yapılacaktır. KDV oranı, 3065 numaralı Katma Değer Vergisi Kanunu ve ilgili diğer yönergeler ışığında belirlenecektir. Genellikle kitaplar ve tekstil ürünleri için %5, geri kalan ürünler için %18 olarak belirlenmiştir. KDV kesintisi, ürünün girdiğiniz fiyatının %5 KDV oranı için 1.05’e, %18 KDV oranı için 1.18’e bölünüp, kargo hariç tahsil edilen miktarın bu bölümden çıkartılması ve elde edilen değerin mutlak değerinin alınması yoluyla hesaplanmaktadır. Hesaplanan bu miktar, bu noktada tahsilattan düşülerek ayrılmaktadır. Bu miktar, kişi veya kurumun bağlı olduğu ülkenin vergi kurumlarına ödenmesi amacıyla olduğu gibi satıcıya aktarılan miktar havuzuna eklenecektir.
 • Tahsil edilen miktarın kargo ile ilişkili kısmı bu noktada tahsilattan düşülerek ayrılmaktadır. Bu miktar, kargo masraflarının ödenebilmesi amacıyla olduğu gibi satıcıya aktarılan miktar havuzuna eklenecektir.
 • Destek işlemlerini ve Agora hizmetlerini sürdürebilmek için yaptığınız tüm satışlardan %15 oranında (veya sizinle ek olarak yapılmış yazılı bir sözleşme varsa o oranda) kesinti yapmaktayız. Bu miktar, bu noktada tahsilattan düşülerek ayrılmaktadır.
 • Buna ek olarak, bağlı bulunduğumuz Texas eyaletinin Lubbock kenti için %8.25 satış vergisi ödememiz gerekmektedir. Agora kesintisi için bir üst basamakta tahsil edilen miktarın 1.0825’e bölünüp, tahsil edilen bu miktarın bu bölümden çıkarılması ve kalan tutarın mutlak değerinin alınması sonrasında elde edilen vergi miktarı, bu noktada tahsilattan düşülerek ayrılmaktadır.
 • Bu kesintilerden sonra geriye kalan miktar, satıcının kârı olarak kaydedilmektedir. Bu miktar üzerine KDV ve kargo için ayrılan miktarlar da eklenerek, tarafınıza her ay başında veya önceden belirlediğimiz miktarlara eriştiği günden sonra aktarılmaktadır.
 • Kazanılan miktarın bankanıza iletilmesi sırasında kullanılan yönteme bağlı olarak kesintiler yaşanabilmektedir. Örneğin yaygın olarak kullandığımız TransferWise sitesi üzerinden miktarı iletirken, banka transferleri sırasında %0.65+3.50 Amerikan Doları düzeyinde kesinti yapılabilmektedir. Agora, bu kesintilere müdahale edemez. Daha uygun bir yöntem olarak, Payoneer üzerinde dolar hesabı oluşturarak kazandığınız miktarı doğrudan Amerikan Doları olarak alabilirsiniz. Bu aktarımlarda herhangi bir işlem bedeli alınmamaktadır.

Birçok vergilendirme işleminden Agora sorumlu değildir. Dolayısıyla elde ettiğiniz geliri ilgili kurumlara bildirme yükümlülüğü size aittir. Agora, vergi danışmanlığı yapmaz.

Agora, hangi ürünlerin sergileneceğini kişi ve kurumlarla yaptığı anlaşmalar üzerinden belirler. Bu ürünler, Agora yöneticileri tarafından bilimle doğrudan veya dolaylı yoldan ilişkili olduğuna kanaat getirilmiş ürünler olmak zorundadır. Eğer Agora yönetiminin ürünlere yönelik düşüncesi herhangi bir nedenle değişecek olursa, bu ürünleri Agora’dan kaldırma hakkını saklı tutar.

Agora, sizinle müşterileriniz arasındaki hiçbir sözleşmeye taraf değildir. Eğer bir müşteri bizden para iadesi talebinde bulunacak olursa, sadece aşırı nadir, vakaya özgü olarak ve çok özel durumlarda destek iadesi yapabilmekteyiz. Bu şekilde yaptığımız iadeyi, sizin gelecekteki ilk ödemenizden düşmekteyiz. Bunun haricinde kalan bütün iade ve ürün değişikliklerinden siz sorumlusunuz.

Agora’nın Rolü

Özet: Eğer bir ürün uygunsuz olarak raporlanacak olursa, Agora olarak bu içeriği kaldırma hakkına sahibiz. Ancak, bu kararı etraflıca düşünerek aldığımızı garanti ederiz.

Agora, alıcılar ve satıcıları bir araya getiren bir platformdur. Bunun ötesinde, alıcılar ile satıcılar arasındaki iletişim ve sözleşmeleri gözden geçirmemekte, denetlememekte ve bunlara herhangi bir müdahalede bulunmamaktayız. Agora, yalnızca satıcıların ürünlerini denetlemekte ve uygun bulduklarını platformda sergilemektedir. Eğer işbu şartlar içinde belirtilen kuralları ihlal eden bir içerikle karşılaşırsanız, lütfen bize rapor etmekten çekinmeyin. Durumu inceledikten sonra bu ürünü sitemizden kaldırabilir veya satıcıları cezalandırmayı seçebiliriz.

Ancak bir ürünü kaldırmak veya bir satıcısını cezalandırmak, gözü kapalı bir şekilde aldığımız bir karar değil. Bize bildirilen raporları gözden geçirmek, doğruluklarını teyit etmek ve elde ettiğimiz bulgulara uygun bir karara varmak zaman alabilir. Gerekirse, konuyu yasal mercilere veya Agora ailesine taşımayı tercih edebiliriz.

Size herhangi bir yazılım, kod, script, eklenti (add-on) ve benzeri sisteme müdahale edici, sistemin çalışmasını değiştirici veya düzenleyici araç yüklemeyeceğiz, kurmayacağız veya göndermeyeceğiz.

Durmaksızın, Agora’yı daha da iyi yapacak özellikleri test etmekte ve geliştirmekteyiz. Bu süreçte, yeni özellikler ekleyebilir, var olan özellikleri kaldırabilir veya değiştirebiliriz. Kimi zaman, kullanıcılarımızın sadece bir kısmının göreceği değişimler yapabilir, yeni özelliklerimizi tüm kullanıcılara açmadan önce bu şekilde test edebiliriz. Eğer bu yeni özelliklerin, işbu kullanıcı şartlarından dikkate değer miktarda sapmaya neden olacağına kanaat getirirsek, bu alt küme ile özel iletişim kuracağız.

Agora olarak, bir içerik üreticisinin veya destekçinin Agora’ya yükleyeceği her türlü verinin kötü niyetli üçüncü şahısların ele geçirmesini engellemek için benzer oluşumların kullandığı her türlü teknolojik önlemi almaktayız. Ancak gerekli tüm önlemleri almış olmamıza rağmen, siteye yüklenen verinin kötü niyetli üçüncü kişilerce ele geçirilmesinden Agora sorumlu olmayacaktır. Agora’yı kullanmayı tercih ederek, bu tarz bir durumda Agora’dan herhangi bir talepte bulunmamayı kabul ve taahhüt etmiş olmaktasınız.

Hesap Sonlandırma

Özet: Agora hesabınızı istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz. Agora hesabınız, bizim tarafımızdan da gerekli görülürse sonlandırılabilir.

Agora hesabınızı dilediğiniz zaman bize bir e-posta göndererek sonlandırabilirsiniz. Gizlilik Sözleşme’mizi okuyarak, üyeliğinizi sonlandırdıktan sonra hangi bilgilerinizin silineceğini ve hangilerinin korunmaya devam edeceğini öğrenebilirsiniz.

Eğer gerekli görürsek, Agora hesabınızı herhangi bir zamanda sonlandırmayı seçebiliriz. Ayrıca dilediğimiz bir ürünün satışını iptal edebilir, iade edebilir veya bir ürünü kaldırmayı tercih edebiliriz.

İşbu maddeler, hesabınızı sonlandırdıktan sonra da devam edecektir.

İçerikleriniz

Özet: Agora üzerinde sattığınız her ürün size aittir. Ancak, Agora üzerinde bunları paylaşarak, bize bu içerikleri barındırma hakkını vermiş olmaktasınız. Agora üzerinde sattığınız her ürünün fikrî ve telif haklarına sahip olduğunuzdan emin olunuz.

Agora olarak bünyemizdeki satıcıların hiçbir eseri üzerinde hak talep etmemekteyiz. Ancak, Agora üzerinde satışa çıkardığınız her içerik, Agora’ya o içeriği sisteminde bulundurma yetkisini vermektedir.

Agora üzerinde satış yaparak, herhangi bir maddi talepte bulunmaksızın, karşılıklı olarak, tersinmez bir şekilde, herhangi bir sınırlayıcılığı olmaksızın, başka aracılara lisans aktarımı yapılabilecek şekilde, uluslararası bir izin tanımış olmaktasınız. Dilersek, bu içerikleri tekrardan üretebilir, dağıtabilir, sergileyebilir veya türev içerikler üretebiliriz. Bu lisansın amacı, Agora’nın verdiği temel hizmetleri vermeyi sürdürebilmek, Agora’nın reklamını yapabilmek ve içeriklerinizi Agora üzerinde sergileyebilmektir. İçeriğinizi çalmamız veya zararlı bir şekilde kullanmamız konusunda bir endişeniz olmasın; bu bizim en önem verdiğimiz değerlerin başında geliyor.

Başkalarının fikrî ve telif haklarını ihlal eden hiçbir içerik paylaşımında bulunamazsınız.

Müşteriler, satıcılardan satın aldıkları hiçbir içeriği, içerik üreticisinin açık ve yazılı izni olmaksızın bir başka yerde kullanamaz, paylaşamaz, dağıtamaz, türev içerikler üretemez.

Agora’nın İçerikleri

Özet: İçeriklerimizi Agora dahilinde kullanabilirsiniz; ancak yazılı iznimiz olmaksızın başka yerlerde kullanamazsınız.

Agora dâhilinde ürettiğimiz ürünler telif hakları ile korunmaktadır. Sitemizdeki yazılar, logomuz, kodlarımız buna birkaç örnektir. Logomuzu ve benzeri markalı/telifli ürünlerimizi Agora sayfanızın reklamını yapma amacıyla kullanmanıza izin vermekteyiz.

Bunun haricinde, size yazılı izin vermediğimiz takdirde içeriklerimizi kullanamazsınız, çoğaltamazsınız, dağıtamazsınız, sergileyemezsiniz veya türev içerik üretemezsiniz. Eğer sorunuz olursa sormaktan çekinmeyiniz.

Telif Hakları ve İhlali

Özet: Eğer Agora kullanıcılarından birisi telif haklı içeriklerinizi izinsiz olarak kullanıyorsa, lütfen [email protected] üzerinden bize bir e-posta gönderin. Telif işi karmaşık bir iş; dolayısıyla lütfen aşağıyı dikkatlice okuyunuz.

Eğer ki Agora üzerindeki bir içerik haklarınızı ihlal ediyorsa, lütfen aşağıdaki adrese yazılı bir bildirimde bulunun:

TREE OF EVOLUTION LLC
5613 Grinnell Street Unit B
Lubbock, Texas USA 79416

Benzer şekilde, [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz. Bu bildiriminizde, aşağıdaki bilgilere yer vermeniz gerekmektedir:

 • Telif hakkı sahibinin veya onun adına hukuki işlemleri yürüten aracısının elektronik veya fiziksel imzası,
 • İhlal edildiği iddia edilen telif haklı ürünün detaylı bir tanımı,
 • Agora’nın tam olarak neresinde bu ürünün kullanıldığına dair detaylı ve açık bilgilendirme (bu bilgilendirme, bizim telif ihlalini tespit edebileceğimiz kadar açık ve net olmalıdır),
 • Adınız, açık adresiniz, telefon numaranız, e-posta adresiniz ve size ulaşabileceğimiz diğer bilgileriniz,
 • Yazılı bir ifadeniz. Bu ifade içerisinde: i) Kullanılan içeriğin gerçekten size ait olduğu ve telif haklarıyla korunduğuna dair iyi niyetli bir şekilde inancınız olduğunu gösteren açık bir ifadeniz, ii) telif hakkı bildiriminizde belirttiğiniz bütün noktaların isabetli ve doğru olduğuna dair bildiriminiz, ve iii) yasal düzenlemeler dahilinde sizin söz konusu ürünün telif hakkı sahibi olduğunuza veya bu kişi adına yasal işlem yapma yetkisine sahip biri olduğunuza dair beyanınız.

Tazminat

Özet: Eğer sizden dolayı hukuki bir sorun yaşarsak (örnek: dava edilmek gibi), masrafları karşılamamıza yardım etmek durumundasınız.

Sizin Agora kullanımınız veya ilişkili nedenlerden doğabilecek hukuki nedenlerle yaşayabileceğimiz her türlü maddi kayıp ve borçlardan (buna dava masrafları da dahil) siz sorumlusunuz. Bu madde tarafından korunan bir iddiayı savunmaya yönelik her türlü hakkı saklı tutmaktayız. Eğer bu hakkı kullanacak olursak, savunma yapmamıza yardım etmek durumundasınız.

Haklarımızı tazmin etme yükümlülüğünüz; tüm ilişkili kurumlar, yöneticilerimiz, çalışanlarımız, aracılarımız ve üçüncü parti servis sağlayıcılarımız için de geçerlidir.

Garanti Feragatnamesi

Özet: Agora’nın düzgün çalışması için elimizden geleni yapıyoruz; ama bazen çalışmayabilir de…

%100 erişilebilirlik teknik açıdan mümkün değildir. Agora olarak biz, interent sitemiz ve uygulamalarımızın kesintisiz olarak erişilebilir halde tutmak için en üst düzeyde özeni göstermekteyiz. Bu konuda benzer hizmetler sunan kişi ve kurumların almakta oldukları tüm önlemleri de almaktayız. Ancak, özellikle periyodik bakım, güvenlik ve kapasite sorunları ile Agora’nın etki alanı dışındaki durumlar ve bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla örneğin kamu iletişim ağlarındaki arızalar, elektrik kesintileri savaş, grev, doğal afet gibi, Agora internet sayfalarında ve uygulamalarında kısa süreli arızalara veya hizmetlerin geçici olarak verilememesine neden olabilir.

İşbu sözleşmeyi kabul ederek, bu türlü hizmet kesintilerinden dolayı herhangi bir tazminat talebinde bulunmamayı kabul ve taahhüt etmiş sayılmaktasınız. Bu feragatname, işbirliği yaptığımız ortaklar ve üçüncü parti sağlayıcılar için de geçerlidir.

Sorumluluk Sınırı

Özet: Agora kullanmanız sonucunda para kaybı yaşarsanız, size yapılacak olan herhangi bir ödeme, Agora’ya yapmış olduğunuz ödemelerle sınırlı olacaktır. Beklenmedik bir kayıp yaşamanız durumunda Agora size herhangi bir ödeme yapmakla yükümlü değildir.

Yasaların tanıdığı en son sınıra kadar Agora, size herhangi bir kayıp yaşamanız halinde herhangi bir ödeme yapmakla yükümlü değildir. Eğer yasalar herhangi bir ödeme yapmamızı gerektirirse, sizin yaşadığınız kayıpla ilgili olarak yapacağımız ödeme, sizin Agora kullanımınızdan kazandığımız miktar ile sınırlı olacaktır. Özellikle de sizin vaatlerinizi yerine getirmemenizden, ürünleri zamanında kargoya vermemenizden veya müşterilerinizin beklentilerini karşılamamanızdan ötürü doğacak hiçbir kayıptan Agora olarak sorumlu değiliz.

Ayrıca Agora olarak sitemizde sunduğumuz hizmet nedeniyle yaşanabilecek hafif ihmal seviyesindeki kusurlarından sorumlu değiliz. Ola ki ağır ihmal ve kastın varlığı ispatlanırsa, Agora ancak bu ihmal ve kasıtla doğrudan bağlantılı olan zararları tazmin ile yükümlüdür.

Agora üzerinde başka internet sitelerine yapılmış olan bağlantılar (hyperlink) sadece içerik üreticisine referans sağlama amaçlı olup, Agora’nın, ilgili sitede sunulan içeriklerle hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır. Müşteriler, bu bağlantıları kullanarak ilgili siteye erişmekle Agora’nın hukuki yükümlülük alanından çıkacağını ve bu bağlantıların tıklanması ve herhangi bir siteye erişilmesi sonucu uğrayabileceği zararlar nedeni ile Agora’dan herhangi bir talepte bulunmayacağını kabul ve taahhüt eder.

Agora müşterileri ve satıcılarının gireceği tüm bilgiler veritabanında saklanacak olup, bu bilgiler gizli tutulacaktır. Söz konusu gizlilik, bu bilgilerin kanunen açıklanmasını zorunlu kılan durumlar için geçerli değildir. Agora’nın herhangi bir kusuru olmaksızın bu bilgilerin 3. şahıslara dağıtılması ve/veya kullanımına sunulması halinde Agora site yöneticileri ya da idareciler hiçbir surette sorumlu tutulamaz.

Bu madde, işbirliği yaptığımız ortaklar, yöneticilerimiz, çalışanlarımız, aracılarımız ve üçüncü parti servis sağlayıcılarımız için de geçerlidir.

Anlaşmazlıkların Çözülmesi

Özet: Eğer bir probleminiz varsa, lütfen bizimle irtibat kurun. Ancak bu sorunları çözmek konusunda yapabileceklerinizin sınırlı olduğunu unutmayın. Agora kullanarak, yargıçlar kurulu veya toplu dava haklarınızdan feragat etmiş olmaktasınız.

Agora ile ilgili konularda herhangi bir sorun yaşadığınızda lütfen bize ulaşmaktan çekinmeyin. Bu sorunları çözmek için elimizden geleni yapacağımızdan emin olabilirsiniz. Ancak bizimle konuşmamız sonrasında sorun çözülmeyecek olursa, arabuluculuk yoluyla sorunu çözmeye çalışabiliriz. Arabuluculuk, Agora ile sizin aranızda, bireysel olarak yapılacaktır.

Bu şartları kabul edip Agora kullanmaya devam etmeniz halinde, hem siz, hem de biz, yargıçlar kurulu veya toplu dava haklarımızdan feragat ettiğimizi kabul etmiş sayılmaktayız.

Bu madde, bireylerin telif hakkı veya diğer tescilli ürünleriyle ilgili hukuki yollara başvurmasına engel değildir.

Geçerli Yasalar

Özet: Agora ile yaşayacağınız bütün anlaşmazlıklar ABD’nin Lubbock şehrinde Teksas yasaları çerçevesinde çözülecektir.

İşbu sözleşmeyi ve tüm Agora politikalarını Teksas yasaları belirlemektedir. Eğer bir dava durumu doğacak olursa, her iki taraf da hukuki çözümü ABD’nin Lubbock kentinin yer aldığı Teksas mahkemelerinde çözmeyi kabul etmiş sayılacaktır.

Diğer Maddeler

Özet: Agora’yı tercih ettiğiniz için teşekkürler! Son birkaç şey söyleyelim…

İşbu sözleşmedeki maddeler ve sözü edilen diğer anlaşmalar, siz ile Agora arasındaki yegâne anlaşmadır. Bundan önce siz ile Agora arasında yapılmış bütün anlaşmalardan üstündür. Eğer işbu sözleşmenin maddeleri uygulanamayacak duruma düşecek olursa, o maddenin öngörüleri, uygulanabilecekleri maksimum noktaya kadar uygulanır. Eğer bir madde düzenlenemez hâle düşecek olursa, bu sözleşmeden çıkarılmış sayılır ve diğer bütün maddeler aynen geçerli kalır. Eğer taraflardan bir tanesi işbu sözleşmedeki maddeleri sağlayamayacak duruma düşecek olursa, bu durum, bu maddelerin gelecekte uygulanmasının önünde engel arz edemez.