Belki kitap fiyatlarımız değil ama, tişört ve kupa fiyatlarımızın kimisi için pahalı geldiğini biliyoruz. Bu nedenle kısa bir açıklama yaparak, nedenini izah etmek istedik:

Biz, büyük bir firma olmadığımız için, ne yazık ki kargo firmalarıyla anlamlı anlaşmalar yapamıyoruz. Örneğin Sürat Kargo ile çalışma nedenimiz de bize en mantıklı indirimi veren firma olması; örneğin Yurtiçi Kargo gibi daha “meşhur” ve “güvenilir” bir firma, tek bir tişörtü 25-30₺ gibi bir fiyata gönderiyor. Bu, tişörtün kendisinden pahalı!

Buna rağmen kargo-dahil fiyatlar sunmaya çalışıyoruz; çünkü kapıda herhangi bir sürpriz yaşamanızı istemiyoruz. Tüm indirimlere rağmen kargo, belirlediğimiz fiyatın %20-30 civarını oluşturuyor. Bunu yapmazsak, belki ürünlerimiz biraz ucuzlayacak; ancak kapıda ödeyeceğiniz kargo miktarı ürüne eklendiğinde şu ankinden çok daha yüksek bir meblağ ödemeniz gerekecek.

Ürün fiyatlarını da daha aşağı çekemiyoruz; çünkü büyük bir sermayeyle değil, Evrim Ağacı okurlarının Patreon ve Kreosus desteği ile çalışmaktayız. Bu nedenle tişört tasarımlarımızı ürettirirken, 5000 adet üreterek indirimler alamıyoruz (çoğu firma en az 1000 adetten sonra minimal düzeyde indirimler uygulamaya başlıyor); her bir tasarımımızdan sadece 40-50 adet ürettirebiliyoruz. Paramız yetecek olsa ve geniş ofislerimiz, vs. olsa, tabii ki yüksek miktarlarda ürettirerek fiyatları düşürmeye çabalardık.

Bunun yanı sıra tişörtlerde %8, kupalarda %18 KDV ödememiz gerekiyor – ki elbette vergi mükellefiyetimiz neyse, ödeyeceğiz. Dahası, kredi kartı işleyicimiz ABD menşeili olduğu için, ₺ ile değil, $ ile kesinti uyguluyor. Dolayısıyla her bir üründe 1 dolar kadar (ki o andaki kur ile çarpınca 5-7₺ gibi bir miktara denk geliyor) kesinti oluyor.

Son olarak, paketleme ve diğer masraflar da işin içine girince, her bir üründen an itibariyle Evrim Ağacı’na kalan miktar 1-10₺ arası olmakta.

Bu işi giyim-kuşam-hediyelik eşya piyasasına hayran olduğumuz için değil; Evrim Ağacı’ndaki bilimi topluma yayma çalışmalarımızı maddi olarak desteklemek için yaptığımız hatırlanacak olursa, bunun ne kadar ufak ve yorucu olduğu hayal edilebilir. Arka planda sırf bu işin yüküyle gelen zorunlu muhasebe işleri, stok takibi, müşteri memnuniyeti, kırılan veya yırtık giden ürünlerin değişimi (ki her bir zaiyat, çok daha fazla ürün satarak kapatmak zorunda olacağımız boşluklar yaratıyor), ürün başına birkaç liralık kâr ile karşılanamayacak bir yük yaratıyor. Bu, asıl işimiz olan bilim anlatıcılığından inanılmaz miktarda zaman çalan, çok yorucu bir iş.

Ancak buna rağmen, başka bir yol bilmediğimiz için, bu zorlu patikada ilerlemeye ve Evrim Ağacı’nın devamlılığı için bir şeyler üretmeye ve kaynaklar yaratmaya devam ediyoruz.

Dolayısıyla Agora Bilim Pazarı’nda yapacağınız alışverişlerin, en kârlı alışverişler olmasından ziyade, Evrim Ağacı’na yapacağınız ufacık bir desteğin karşılığında edineceğiniz bir ürün olarak görmeniz, sanıyoruz aynı perspektiften düşünmemizi sağlayacak, bizleri aynı frekansa getirecektir.

Ayrıca, bu metni okuyup da herhangi bir maliyetimizi düşürebilecek kişi ve firmalara da kapımız sonuna kadar açıktır.

Ürünlerimizi alarak bize destek olduğunuz ve anlayışınız için yürekten teşekkür ederiz!

Biz, hep birlikte güçlüyüz.